Summer Friday Closed Circuits 2021

Click on the results link to go to that week.

Week 17 MayResults
Week 221 MayResults
Week 34 JunResults
Week 418 JunResults
Week 52 JulResults
Week 616 JulResults

Week 1

Event1Mixed 3/4Sprint
PlaceNo.NameClubPoints
1st3Marek SHAFERBrighton Mitre10
2nd7Jacob JAMESTrainsharp junior development 8
3rd20James Di RICOSussex Revolution VC7
4th8John TINDELLBrighton Mitre6
5th5Rob BRICETrainsharp Racing Team5
6th4Jake HILLNeighbourhood CC4
7th9Nathan COZENSBrighton Mitre Cycling Club3
8th17Lloyd COSTELLOBrighton Mitre2
9th6Robert THOMASN + 1 Brighton / BTNRT1
10th11Leon RYANNeighbourhood Brighton CC1
11th18Rory KNAPPBrighton Mitre0
12th14Richard MOULTBrighton Mitre0
13th1Simon MCLEODBTNRT0
14th19Vince FREEMANSRVC0
15th2Ben DEWEYSussex Revolution VC0
16th13Rhys CLARKE0
17th10Lane COXEspresso Library0
18th21Peter BAKERLewes Wanderers CC0
19th15Edd SAUNDERSNeighbourhood Brighton CC0
Event2Women’s 3/4Sprint
PlaceNo.NameClubPoints
1st32Anya TAMPLINHunt bike wheels 10
2nd34Ileia SPYROPOULOUWill Houghton Racing Team8
3rd36Jasmine CORNELIUSBarking and Dagenham Cycling Club7
4th37Gemma FREEMANBrighton Tri Club6
5th33Rachel CARLESSMitre CC5
6th31Denise PAGECrawley Wheelers4
7th39Isobel BEATTIEBrighton Mitre CC3
8th38Cathy WALLACEBrighton Mitre2
9th35Tess AGNEWBrighton Mitre1
Event3aMixed 3/4Endurance – Sprint Lap
PlaceNo.NameClubPoints
1st3Marek SHAFERBrighton Mitre5
2nd20James Di RICOSussex Revolution VC3
3rd2Ben DEWEYSussex Revolution VC2
4th4Jake HILLNeighbourhood CC1
Event3Mixed 3/4Endurance
PlaceNo.NameClubPoints
1st3Marek SHAFERBrighton Mitre10
2nd7Jacob JAMESTrainsharp junior development 8
3rd20James Di RICOSussex Revolution VC7
4th2Ben DEWEYSussex Revolution VC6
5th9Nathan COZENSBrighton Mitre Cycling Club5
6th17Lloyd COSTELLOBrighton Mitre4
7th5Rob BRICETrainsharp Racing Team3
8th1Simon MCLEODBTNRT2
9th13Rhys CLARKE1
10th11Leon RYANNeighbourhood Brighton CC1
11th18Rory KNAPPBrighton Mitre0
12th6Robert THOMASN + 1 Brighton / BTNRT0
13th19Vince FREEMANSRVC0
14th14Richard MOULTBrighton Mitre0
15th4Jake HILLNeighbourhood CC0
16th8John TINDELLBrighton Mitre0
17th21Peter BAKERLewes Wanderers CC0
18th10Lane COXEspresso Library0
Event4aWomen’s 3/4Endurance – Sprint Lap
PlaceNo.NameClubPoints
1st32Anya TAMPLINHunt bike wheels 5
2nd34Ileia SPYROPOULOUWill Houghton Racing Team3
3rd36Jasmine CORNELIUSBarking and Dagenham Cycling Club2
4th37Gemma FREEMANBrighton Tri Club1
Event4Women’s 3/4Endurance
PlaceNo.NameClubPoints
1st32Anya TAMPLINHunt bike wheels 10
2nd34Ileia SPYROPOULOUWill Houghton Racing Team8
3rd36Jasmine CORNELIUSBarking and Dagenham Cycling Club7
4th37Gemma FREEMANBrighton Tri Club6
5th33Rachel CARLESSMitre CC5
6th38Cathy WALLACEBrighton Mitre4
7th39Isobel BEATTIEBrighton Mitre CC3
8th35Tess AGNEWBrighton Mitre2
PointsMixed 3/4
PlaceNo.NameClubPoints
1st3Marek SHAFERBrighton Mitre25
2nd20James Di RICOSussex Revolution VC17
3rd7Jacob JAMESTrainsharp junior development 16
4th2Ben DEWEYSussex Revolution VC8
4th5Rob BRICETrainsharp Racing Team8
4th9Nathan COZENSBrighton Mitre Cycling Club8
7th8John TINDELLBrighton Mitre6
7th17Lloyd COSTELLOBrighton Mitre6
9th4Jake HILLNeighbourhood CC5
10th1Simon MCLEODBTNRT2
10th11Leon RYANNeighbourhood Brighton CC2
12th6Robert THOMASN + 1 Brighton / BTNRT1
12th13Rhys CLARKE1
14th10Lane COXEspresso Library0
14th14Richard MOULTBrighton Mitre0
14th15Edd SAUNDERSNeighbourhood Brighton CC0
14th18Rory KNAPPBrighton Mitre0
14th19Vince FREEMANSRVC0
14th21Peter BAKERLewes Wanderers CC0
PointsWomen’s 3/4
PlaceNo.NameClubPoints
1st32Anya TAMPLINHunt bike wheels 25
2nd34Ileia SPYROPOULOUWill Houghton Racing Team19
3rd36Jasmine CORNELIUSBarking and Dagenham Cycling Club16
4th37Gemma FREEMANBrighton Tri Club13
5th33Rachel CARLESSMitre CC10
6th38Cathy WALLACEBrighton Mitre6
6th39Isobel BEATTIEBrighton Mitre CC6
8th31Denise PAGECrawley Wheelers4
9th35Tess AGNEWBrighton Mitre3

Back to top

Week 2

Cancelled due to wind.

Back to top

Week 3

Event1Mixed 440 min
PlaceNo.NameClubPoints
1st101Ben DEWEYSussex Revolution VC10
2nd117Rory KNAPPBrighton Mitre8
3rd120Jonathan MCKEE7
4th126Ben WILKINSON6
5th127Tom HOUGHTONTeam TMC-Strada5
6th111Mike MACKIECrawley Wheelers4
7th123Daniel MAGRIZOSMitre3
8th104Joe WALKERBrighton Mitre CC2
9th113Leo WHYTONElite Cycling Junior Team1
10th103Tom MOSSSouthborough wheelers 1
11th119Rob GREENLiss cycling club0
12th115Edd SAUNDERSNeighbourhood Brighton CC0
13th110Peter BAKERLewes Wanderers CC0
14th125Paul BUDGENCrawley Wheelers0
Event2Women’s 2/3/440 min
PlaceNo.NameClubPoints
1st53Jasmine CORNELIUSBarking and Dagenham Cycling Club10
2nd64Penny COLLOFFPaceline RT8
3rd65Matea DELIUTeam Watto-LDN7
4th67Ruth SHIERTeamLDN – Brother UK6
5th57Anya TAMPLINHunt Bike Wheels5
6th62Laura SENIORSaint Piran4
7th66Grace DENT3
8th63Carolyn SWAN1904 RT2
9th68Grace DAVIESProject 511
10th51Sarah HICKMANNOVA RACE TEAM1
11th61Lotte JACKSONNice Brew racing0
12th56Isobel BEATTIEBrighton Mitre CC0
Event3Mixed 2/350 min
PlaceNo.NameClubPoints
1st2Mark DAYHunt Bike Wheels10
2nd17Jamie PULLENMaison Du Velo8
3rd32George MITCHELLPaceLine RT7
4th33Jake HILLNeighbourhood CC6
5th25Dylan HUMBER-KELLYElite Cycling Junior5
6th27Adam FULBROOKCrawley Wheelers Race Team4
7th19Jake ROEPrivate Member3
8th4Patrick BROWNHunt RT2
9th18Jacob JAMESTrainsharp junior development 1
10th24Benjamin FLATAUElite cycling junior team 1
11th14Alex KNIGHTNeighbourhood CC0
12th31Christian BRIGHTVC Londres0
13th3Charlie HEFFERNANHunt Bike Wheels0
14th16Will RANOEMB Cyclery RT0
15th8Przemek JERSZSouthborough and district wheelers0
16th5John TINDELLBrighton Mitre0
17th23Isaac WRIGHTProject 510
18th6Simon MCLEODBTNRT0

Back to top

Week 4

Event1Women’s 2/3/440 min
PlaceNo.NameClubPoints
1st57Anya TAMPLINHunt Bike Wheels10
2nd52Jasmine CORNELIUSBarking and Dagenham Cycling Club8
3rd55Laura HAYDONPaceline RT7
4th56Bethan MALEBrighton Tri Club6
5th51Grace DAVIESProject 515
6th54Gemma HAYES1904RT4
7th61Charlotte BUCHANAN3
8th60Antonia FOSTERKinston Wheelers2
9th59Gwyn PARRY1
10th62Sarah HICKMANNOVA RACE TEAM1
11th58Samantha HOLDENCrawley Wheelers CC0
12th53Isobel BEATTIEBrighton Mitre CC0
Event2Mixed 440 min
PlaceNo.NameClubPoints
1st103Nicholas HARTSouthborough and District Wheelers10
2nd123Ben DEWEYSussex Revolution VC8
3rd109Joe WALKERBrighton Mitre CC7
4th101Nathan COZENSBrighton Mitre Cycling Club6
5th119Ernesto BATTINELLI5
6th116Mike MACKIECrawley Wheelers4
7th111Jack GODFREYNice Brew Racing3
8th120Daniel MAGRIZOSMitre2
9th112Leon RYANNeighbourhood Brighton CC1
10th110Ben WILKINSON1
11th113Michael FAULKNERDorking Cycling Club0
12th106Rory KNAPPBrighton Mitre0
13th105Freddie HICK0
14th102Michael AMOSSouthborough and District Wheelers0
15th124Joe MELLORNeighbourhood Brighton CC0
16th107Rob GREENLiss cycling club0
17th115Jonathan MCKEE0
18th100Martyn JEPSONSussex Revolution VC0
19th104Vince FREEMANSRVC0
20th126Peter BAKERLewes Wanderers CC0
21st121Paul BUDGENCrawley Wheelers0
Event3Mixed 2/350 min
PlaceNo.NameClubPoints
1st11Charlie HEFFERNANHunt Bike Wheels10
2nd28Jamie PULLENMaison Du Velo8
3rd16Patrick BROWNHunt RT7
4th26Isaac WRIGHTProject 516
5th23Stuart BETTISHuntbikewheels5
6th17Adam FULBROOKCrawley Wheelers Race Team4
7th3Paul BARNARDPrecise Performance RT3
8th6Mark GOWERPrecise Performance One Resourcing RT2
9th27Mark DAYHunt Bike Wheels1
10th22Jacob JAMESTrainsharp junior development 1
11th2Conor CLANCYSussex Revolution VC0
12th29James Di RICOSussex Revolution VC0

Back to top

Week 5

No results yet.

Back to top

Week 6

No results yet.

Back to top