Week 7

Event 1 Seniors Pursuit Heat 1 7 Laps
Place No. Name Club Points
1st 4 Steve Kane Brighton Excelsior CC 1
2nd 58 Ed Raynard Brighton Mitre
3rd 76 John Aston Unattached
4th 50 Charles Brooker Farnham Road Club
5th
6th
Event 2 U10 Scratch 2 Laps
Place No. Name Club Points
1st 177 Sebastian Boulton VC Jubilee 6
2nd 182 Edwin Boyle PPYCC 5
3rd 179 Polly Parsons VC Jubilee 4
4th 178 Idha Hicks PPYCC 3
5th 180 Ben Tamplin PPYCC 2
6th 183 Luca Gasco PPYCC 1
Event 3 U12 Scratch 3 Laps
Place No. Name Club Points
1st 148 Edan Hicks PPYCC 6
2nd 146 Louis Boulton VC Jubilee 5
3rd 147 Alfie Bunyan PPYCC 4
4th
5th
6th
Event 4a U14 Scratch 4 Laps
Place No. Name Club Points
1st 127 Rahul Fortescue Talwar PPYCC 6
2nd 128 Freddie Newman PPYCC 5
3rd 125 Dylan Hicks PPYCC 4
4th 126 Jacob James PPYCC 3
5th 124 Ferdie Parsons VC Jubilee 2
6th 129 Archie Raynard PPYCC 1
Event 4b U16 Scratch 4 Laps
Place No. Name Club Points
1st 106 Adam Churchill PPYCC 6
2nd 110 Francis Schofield PPYCC 5
3rd 108 Luca Stone PPYCC 4
4th 103 Finlay Pritchard-Brady Hastings & St Leonards CC 3
5th 107 James Gilmore PPYCC 2
6th
Event 5 Seniors Scratch 8 Laps
Place No. Name Club Points
1st 76 John Aston Unattached 6
2nd 7 Finn Anderson PPYCC 5
3rd 8 Tom Pughe-Morgan PPYCC 4
4th 15 Paul Barnard Southdowns Bikes Casco Pet Racing Club 3
5th 59 Alaric Lester Hastings & St Leonards CC 2
6th 4 Steve Kane Brighton Excelsior CC 1
Event 6 U10 Handicap 1 Lap
Place No. Name Club Points
1st 182 Edwin Boyle PPYCC 6
2nd 177 Sebastian Boulton VC Jubilee 5
3rd 179 Polly Parsons VC Jubilee 4
4th 178 Idha Hicks PPYCC 3
5th 180 Ben Tamplin PPYCC 2
6th 183 Luca Gasco PPYCC 1
Event 7a Seniors Handicap heats 1 1 Lap
Place No. Name Club Points
1st 7 Finn Anderson PPYCC 1
2nd 5 Oliver Pepper Morvelo
3rd 8 Tom Pughe-Morgan PPYCC
4th
5th
6th
Event 7b Seniors Handicap heats 2 1 Lap
Place No. Name Club Points
1st 3 Jack Smith Brighton Mitre 1
2nd 62 Neil Mcclelland Worthing Excelsior Cycling Club
3rd 6 Martin Edmonds Brighton Mitre CC
4th
5th
6th
Event 7c Seniors Handicap heats 3 1 Lap
Place No. Name Club Points
1st 2 Charile Heffernan University of Exeter Cycling 1
2nd 59 Alaric Lester Hastings & St Leonards CC
3rd 54 Luc Best Unattached
4th
5th
6th
Event 8 U12 Handicap 1 Lap
Place No. Name Club Points
1st 147 Alfie Bunyan PPYCC 6
2nd 146 Louis Boulton VC Jubilee 5
3rd 148 Edan Hicks PPYCC 4
4th
5th
6th
Event 9 U14 Handicap 1 Lap
Place No. Name Club Points
1st 127 Rahul Fortescue Talwar PPYCC 6
2nd 125 Dylan Hicks PPYCC 5
3rd 128 Freddie Newman PPYCC 4
4th 126 Jacob James PPYCC 3
5th 131 Luke Goodwill PPYCC 2
6th 124 Ferdie Parsons VC Jubilee 1
Event 10 U16 Handicap 1 Lap
Place No. Name Club Points
1st 110 Francis Schofield PPYCC 6
2nd 103 Finlay Pritchard-Brady Hastings & St Leonards CC 5
3rd 107 James Gilmore PPYCC 4
4th 108 Luca Stone PPYCC 3
5th 106 Adam Churchill PPYCC 2
6th
Event 11 U10 Devil
Place No. Name Club Points
1st 177 Sebastian Boulton VC Jubilee 6
2nd 182 Edwin Boyle PPYCC 5
3rd 180 Ben Tamplin PPYCC 4
4th 179 Polly Parsons VC Jubilee 3
5th 178 Idha Hicks PPYCC 2
6th 183 Luca Gasco PPYCC 1
Event 12 Seniors Handicap final 1 Lap
Place No. Name Club Points
1st 7 Finn Anderson PPYCC 6
2nd 3 Jack Smith Brighton Mitre 5
3rd 5 Oliver Pepper Morvelo 4
4th 59 Alaric Lester Hastings & St Leonards CC 3
5th 62 Neil Mcclelland Worthing Excelsior Cycling Club 2
6th 2 Charile Heffernan University of Exeter Cycling 1
Event 13 U12 Points 5 Laps
Place No. Name Club Points
1st 147 Alfie Bunyan PPYCC 6
2nd 146 Louis Boulton VC Jubilee 5
3rd 148 Edan Hicks PPYCC 4
4th
5th
6th
Event 14 U14 Devil
Place No. Name Club Points
1st 127 Rahul Fortescue Talwar PPYCC 6
2nd 128 Freddie Newman PPYCC 5
3rd 125 Dylan Hicks PPYCC 4
4th 131 Luke Goodwill PPYCC 3
5th 129 Archie Raynard PPYCC 2
6th 124 Ferdie Parsons VC Jubilee 1
Event 15 U16 Devil
Place No. Name Club Points
1st 106 Adam Churchill PPYCC 6
2nd 108 Luca Stone PPYCC 5
3rd 107 James Gilmore PPYCC 4
4th 103 Finlay Pritchard-Brady Hastings & St Leonards CC 3
5th 110 Francis Schofield PPYCC 2
6th
Event 16 Senior B Devil
Place No. Name Club Points
1st 59 Alaric Lester Hastings & St Leonards CC 6
2nd 76 John Aston Unattached 5
3rd 58 Ed Raynard Brighton Mitre 4
4th 66 David Barnard VC Etoile 3
5th 50 Charles Brooker Farnham Road Club 2
6th 57 Alex Beyfus Sussex Nomads 1
Event 17 Senior A Devil
Place No. Name Club Points
1st 7 Finn Anderson PPYCC 6
2nd 15 Paul Barnard Southdowns Bikes Casco Pet Racing Club 5
3rd 4 Steve Kane Brighton Excelsior CC 4
4th 6 Martin Edmonds Brighton Mitre CC 3
5th 3 Jack Smith Brighton Mitre 2
6th 2 Charile Heffernan University of Exeter Cycling 1
Event 18 U14 Dash 2 Laps
Place No. Name Club Points
1st 127 Rahul Fortescue Talwar PPYCC 6
2nd 128 Freddie Newman PPYCC 5
3rd 125 Dylan Hicks PPYCC 4
4th 124 Ferdie Parsons VC Jubilee 3
5th 126 Jacob James PPYCC 2
6th 131 Luke Goodwill PPYCC 1
Event 19 U16 Dash 2 Laps
Place No. Name Club Points
1st 106 Adam Churchill PPYCC 6
2nd 108 Luca Stone PPYCC 5
3rd 110 Francis Schofield PPYCC 4
4th 107 James Gilmore PPYCC 3
5th 103 Finlay Pritchard-Brady Hastings & St Leonards CC 2
6th
Event 20 Senior B Dash 3 Laps
Place No. Name Club Points
1st 54 Luc Best Unattached 6
2nd 62 Neil Mcclelland Worthing Excelsior Cycling Club 5
3rd 66 David Barnard VC Etoile 4
4th 58 Ed Raynard Brighton Mitre 3
5th 57 Alex Beyfus Sussex Nomads 2
6th 76 John Aston Unattached 1
Event 21 Senior A Dash 3 Laps
Place No. Name Club Points
1st 4 Steve Kane Brighton Excelsior CC 6
2nd 2 Charile Heffernan University of Exeter Cycling 5
3rd 5 Oliver Pepper Morvelo 4
4th 3 Jack Smith Brighton Mitre 3
5th 6 Martin Edmonds Brighton Mitre CC 2
6th 8 Tom Pughe-Morgan PPYCC 1
Event 22a U14 Unknown distance
Place No. Name Club Points
1st 127 Rahul Fortescue Talwar PPYCC 6
2nd 128 Freddie Newman PPYCC 5
3rd 125 Dylan Hicks PPYCC 4
4th 126 Jacob James PPYCC 3
5th 124 Ferdie Parsons VC Jubilee 2
6th 131 Luke Goodwill PPYCC 1
Event 22b U16 Unknown distance
Place No. Name Club Points
1st 106 Adam Churchill PPYCC 6
2nd 103 Finlay Pritchard-Brady Hastings & St Leonards CC 5
3rd 107 James Gilmore PPYCC 4
4th 110 Francis Schofield PPYCC 3
5th 108 Luca Stone PPYCC 2
6th
Event 23 Seniors Distance
Place No. Name Club Points
1st 8 Tom Pughe-Morgan PPYCC 6
2nd 4 Steve Kane Brighton Excelsior CC 5
3rd 15 Paul Barnard Southdowns Bikes Casco Pet Racing Club 4
4th 59 Alaric Lester Hastings & St Leonards CC 3
5th 76 John Aston Unattached 2
6th 6 Martin Edmonds Brighton Mitre CC 1
7th
8th
9th
Primes No. Name Club
1st 50 Charles Brooker Farnham Road Club
2nd 15 Paul Barnard Southdowns Bikes Casco Pet Racing Club
3rd
4th
5th